30Srp/160

Barum Czech rally Zlín 2016

IMG_1468

Poslední srpnový víkend se v okolí Zlína konala jedna z nejvýznamnějších motoristických akcí v České republice -Barum Czech Rally Zlín. Letos už po šestačtyřicáté. Přihlášeno bylo přes 130 posádek soudobých vozů a také 90 posádek Star rally Historic. Z těch více jak polovina jela o body do Mistrovství české republiky v rally historických automobilů a zbývající vozy jely jako Legendy.

Soutěži předcházely čtvrteční technické přejímky v areálu firmy Contimental Barum. V pátek ráno se začalo závodit na kvalifikační zkoušce - shakedown. Tuto vyhrál Alexej Lukjaňuk před Janem Kopeckýcm a Kajetanem Kajetanowiczem. Oficiální závod byl slavnostně odstartován  na náměstí před zlínskou radnicí. Na první rychlostní zkoušce v ulicích Zlína a areálu Svitu zvítězil Jan Kopecký se Škodou Fabií R5. V sobotu se začalo závodit naplno - RZ Březová, Košíky, Halenkovice a Sementín. Po první etapě se ujal vedení Jan Kopecký o pouhých půl sekundy před svým rivalem Lukjaňukem s Fiestou R5.

Druhou etapu zahájily posádky na RZ Kašava, která končila sjezdem "na srdíčko", z Trnavy do Všeminy, kde byl cíl této náročné zkoušky. Dále čekal posádky. Následoval úsek Pindula a Maják. Na špici závodu se neustále přetahovali o vteřinky dva nejrychlejší, Kopecký s Lukjaňukem. Svým soubojem a pekelným tempem si vybudovali náskok 2 a půl minuty na pronásledovatele. O třetí místo bojovali Tomáš Kostka, Jaromír Tarabus, Jan Černý a Bryan Bouffier. Poslední jmenovaný měl technické problémy a musel odstoupit, Jaromír Tarabus havaroval.

Do poslední rychlostní zkoušky startoval Kopecký s nepatrným náskokem 5,9 sekundy před svým největším soupeřem. Toho na druhém průjezdu RZ Maják zbrzdil střet s betonovou zídkou, kdy musel zastavit a opravovat. Stupně vítězů nakonec ovládly vozy Škoda Fabia R5. Třetí místo obsadil Jan Černý, druhý dojel Tomáš Kostka a s velkým náskokem zvítězil fantasticky jedoucí Jan Kopecký.

V produkčních vozech zvítězil Szeja se Subaru před Březíkem a třetím Italem Scattolonem oba s Mitsubishi Lancer Evo IX. V předokolkách vybojoval vítězství Martin Koči s Citroenem DS3 R3T před Chrisem Ingramem a Pieniažkem oba s Oplem Adam. Celý víkend panovalo krásné počasí a přihlížející diváci se měli na co dívat. Krásný sport předváděly také posádky s vyššími startovními čísly, nejenom Václav Pech s Porche a Tomaštík s Imprezou WRC, ale i ostatní posádky přihlášené do Mistrovství české republiky v rally.

Testování před Barum Czech rally Zlín 2016

IMG_9779V úterý 23.8. proběhlo oficiální testování na uzavřeném úseku nad Vizovicemi. Účasnilo přes 40 posádek v čele s Janem Kopeckým, Jaromírem Tarabusem a předními posádkami startovního pole letošní Barum Czech rally Zlín. Nechybělo na testu také  několik rychlých dvoukolek.. Bylo se na co dívat a pár desítek přihlížejících diváku se příjemně naladilo před samotným startem soutěže, který se uskuteční v pátek v odpoledních hodinách před radnicí ve Zlíně. V pátečním dopoledni se uskuteční kvalifikační zkouška u Pohořelic a ve večerních hodinách vypukne 1 rychlostní zkouška v ulicích krajského města, tentokrát se změnami. Průjezd areálem Svitu a autobusovým nádražím bude v opačném směru než tomu bylo v minulých ročnících.