28Srp/180

48. Barum Czech rally Zlín 2018

Český pilot Jan Kopecký (Škoda Fabia R5) vyhrál počtvrté za sebou Barum Czech Rally Zlín a celkově si připsal sedmé vítězství v soutěži, která se letos jela jako šestý podnik Mistrovství Evropy v rally (ERC) a šestý díl Autoklub Mistrovství České republiky v rally 2018 (MČR). Druhé místo obsadil stejně jako před r

okem Alexej Lukjaňuk z Ruska (Ford Fiesta R5), který přišel v nedělní druhé etapě o náskok a celkově zaostal o 7,5 vteřiny. Třetí příčku vybojoval po napínavém boji španělský jezdec Daniel Sordo (Hyundai i20 R5), který na Zlínsku závodil poprvé v kariéře a na vítěze ztratil téměř minutu.

Kopecký vstupoval do nedělní druhé etapy 48. ročníku Barum Czech Rally Zlín z druhého místa a postupně ze sobotního náskoku Lukjaňuka ukrajoval. Poprvé se

dostal do čela průběžného pořadí po 13. rychlostní zkoušce Halenkovice a už do čela závodu nikoho nepustil. Lukjaňuk v závěru vsadil na jistotu, protože druhé místo mu stačilo ke zvýšení náskoku v čele evropského šampionátu.

Napínavá bitva byla k vidění mezi ruským závodníkem s lotyšskou licencí Nikolajem Grjazinem (Škoda Fabia R5) a asfaltovým specialistou Sordem. Do boje o bronz se v průběhu neděle ještě přidal skvěle jedoucí Miroslav Jakeš s vozem Škoda Fabia R5. Zatímco Grjazin postupně odpadl, o majiteli třetí příčky rozhodl až závěrečný měřený úsek. V součtu časů po všech 15 odjetých erzetách byl nakonec šťastnější zkušený Dani Sordo, na kterého Jakeš ztratil dohromady pouhé tři desetiny vteřiny.

Pořádnou porci smůly si vybral v v závěru soutěže talentovaný Filip Mareš (Škoda Fabia R5), který se dlouho držel na šesté pozici v absolutním pořadí. Navíc v neděli český mladík poprvé v kariéře vyhrál rychlostní zkoušku závodu zařazeného do seriálu mistrovství Evropy. Jenže Mareš do cíle na zlínské náměstí Míru nedorazil, protože v poslední erzetě havaroval a odstoupil. Kromě Kopeckého a Jakeše zůstal v TOP 10 z českých zástupců pouze osmý Jaromír Tarabus (Škoda Fabia R5).

Oficiální test před Barum Czech rally Zlín 2018

V úterý 21. srpna se konal oficiální test před 48. Barum Czech rally Zlín 2018. Trať pořadatelé vytyčili na úsek z Kelníku do Častkova, resp. Velkého Ořechova. Testu se účastnilo přes 50 posádek včetně absolutní špičky startovní listiny letošního ročníku Barum Czech rally Zlín, nechyběl obhájce prvenství Jan Kopecký ani Španěl Dani Sordo.

A testovaly i domácí posádky. Antonín Tlusťák, Mirek Jakeš, Jaromír Tarabus, Martin Březík, Jan Jelínek nebo Petr Krajča. Diváci se v tropickém dni potěšili krásnými průjezdy svých oblíbených posádek a večer po 19 hodině proběhla autogramiáda ve zlínském Zlatém jablku autogramiáda. Pro podpis, kartičku či plakát si přišlo velké množství fanoušků a na některé se v časově omezeném programu málem nedostalo.