29Bře/170

36. Janča Valašská rally 2017

První soutěží TrueCam mezinárodního mistrovství České republiky v rally byla 36. Janča Valašská rally 2017. Valaška se po pěti letech vrátila do velkého mistráku mezi dvoudenní soutěže a organizátoři včele s Jaromírem Tomaštíkem měli těžkou pozici, ale vše se bez problémů zvládlo a soutěž měla hladký průběh.

Po pátečních technických přejímkách a slavnostním startu na náměstí ve Valašském Meziříčí se všechny posádky přemístily do Kopřivnice na polygon Tatry, kde byl umístěn servis po celou dobu soutěže a také dvě sobotní a dvě nedělní rychlostní zkoušky. V sobotu dopoledne se posádky svezly na shakedownu namotaném také v prostorách areálu Tatry v Kopřivnici.

Sobotní první RZ Hukvaldy vystavila stopku kousek před cílem, natěšenému Mirkovi Jakešovi s Fiestou R5, který sklouznul mimo trať do příkopu, kde byl bohužel betonový propustek, který auto katapultoval do kotrmelců. Posádce se nic nestalo, ale Fiesta R5 byla bez kol. Na Hukvaldech v druhém průjezdu havaroval také Daniel Landa s novou Fabií R5. Další rychlostní zkouška byla blíž k Valašskému Meziříčí na RZ Lešná, kde se odehrávaly napínavé souboje mezi Janem Černým a Václavem Pechem, kteří bojovali o druhou příčku za suverénně jedoucím Janem Kopeckým s tovární Fabií R5.

V nedělní druhé etapě, na první Bytřičce, začal nejlépe Jan Dohnal s Focusem WRC, všechny ostatní rychlostní zkoušky pak vyhrál Kopecký. Souboj o druhou příčku gradoval a Jan Černý Pecha třikrát porazil, tím ztrátu na plzeňského pilota stáhl na devět desetin.

Ve druhé nedělní sekci Černý navázal na předchozí výsledky a po druhé RZ Bystřička přeskočil Václava Pecha, navíc poměrně výrazně, když oba piloty po zkoušce dělilo 11 sekund. Na zbývajících dvou vložkách Pech zabral a dokázal ztrátu smazat a vytvořit si jednu vteřinu náskoku. Nakonec se Pech s Uhlem při debutu s Fiestou R5 umístili na druhém místě za suverénním Janem Kopeckým, který zvítězil s náskokem více jak minuty. Za třetím Janem Černým dokončil rally Jan Dohnal, pátý Odložilík a na šestém místě premiérově s fiestou R5 dokončili bratři Szejovy z Polska.

Osmý v pořadí dokončil Antonín Tlusťák, který o 22 desetin porazil Jaromíra Tarabuse s jedinou klasickou S2000 ve startovním poli. Ve třídě 3 nakonec zvítězil Václav Kopáček před druhým Janem Jelínkem, kterému se návrat do Lanceru EVO IX povedl. Třetí byl Matěna.

Dvoukolky vyhrál Patrik Rujbr s Cliem R3T, druhé místo při debutu na našich tratích vybojoval rakouský pilot Wagner s P208 R2 a třetí byl Barčák, který jel velice pěkně.
Letošní ročník Janča Valašská rally se vydařil, počasí bylo studené, ale slunečné, spousta lidí podél tratí RZ a atraktivní sportovní výkony posádek.

Rubrika: Rally Čti více...