30Srp/170

Barum Czech rally Zlín 2017

Český pilot Jan Kopecký (Škoda Fabia R5) vyhrál 47. ročník Barum Czech Rally Zlín 2017 a celkově si připsal šesté vítězství v soutěži, která se letos jela jako šestý podnik seriálu FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) a šestý díl TrueCam Mistrovství české republiky v rally 2017 (MČR). Druhé místo obsadil Alexej Lukjaňuk z Ruska (Ford Fiesta R5), který ztratil téměř minutu. Třetí příčku vybojoval po napínavém souboji další tuzemský jezdec Roman Kresta (Škoda Fabia R5). Jan Kopecký vyhrál pět ze šesti nedělních rychlostních zkoušek a s přehledem obhájil prvenství.

Až v závěrečném testu Košíky vsadil na jistotu a skončil pátý, přesto jeho celkový náskok na Lukjaňuka činil 55,5 vteřiny. “Bylo to skvělé, i když jsme nějaké chyby udělali. Jsem rád za účast a další vítězství na barumce. Je to něco speciálního. Pokud dostaneme šanci příští rok startovat, velmi rádi opět přijedeme,” řekl Kopecký.
Pětatřicetiletý Kopecký ukázal na letošní Barum Rally opět dominanci na domácích tratích, ve Zlín si připsal už sedmnácté tuzemské vítězství v řadě ! O víkendu ovládl jedenáct z celkových patnácti měřených úsek . Třikrát jej v sobotu porazil Alexej Lukjaňuk a na závěr Roman Kresta. “Chtěl bych všem pod kovat za skvělou práci. Škod Motorsport za skvělou šanci, spolujezdci Pavlu Dreslerovi, protože byl skvělý, rodině , která mě podporovala, zvlášť v tomto pokročilémvěku,” doplnil rodák z Opočna.
Ruský pronásledovatel Alexej Lukjaňuk začal skvěle a v sobotu se Kopeckému přiblížil na 0,3 vteřiny. Během neděle se ale projevily následky letošní těžké havárie při testování. Člen týmu Russian Performance Motorsport měl problémy při brzdění a stěžoval si na bolesti nohou. Nakonec byl rád, že náročnou rally v tropickém vedru fyzicky zvládl a dojel druhý. Vloni přišel o stejnou pozici při posledním testu. “Byla velká pravděpodobnost, že tady letos vůbec nebudu. V závěru jsem jel na jistotu a bezpečně . Jsme v cíli, takže jsme šťastní. Udělali jsme maximum,”poznamenal Lukjaňuk.
Nejnapínavější byl do poslední chvíle souboj o bronzovou příčku.

Rubrika: Rally Čti více...
23Srp/170

Testování před Barum Czech rally Zlín 2017

V úterý 22.srpna proběhlo oficiální testování několika přihlášených posádek v okolí Vizovic, úsek Čamínka i nad Rakovou. První nedočkaví fanoušci si čtyři dny před ostrým startem Barum Czech Rally Zlín přišli na své. S cílem důkladně otestovat a vyladit své vozy sem přijela čtyřicítka závodníků včetně úplné špičky startovního pole. Chybět jsem zde nemohl ani já a přináším reportáž z tohoto testu.