27Bře/180

37. KOWAX Valašská rally ValMez 2018

Poslední březnový víkend se v okolí Valašského Meziříčí a Kopřivnice konala 37. KOWAX Valašské rally ValMez 2018. Za krásného slunečného, ale velmi chladného počasí se na start první soutěže MČR v rally 2018 postavilo přes osmdesát posádek z Česka, Slovenska, Rakouska, Polska a také norská posádka továrního týmu Škoda Motorsport Veiby - Skjaermoen. Pořadatelům se podařila připravit skvělá trať a posádky si ji na cílové rampě pochvalovali a děkovali řediteli Jardovi Tomaštíkovi za krásnou soutěž.

První příčku obsadil „nečekaně“ Jan Kopecký s tovární Fábií R5, s více jak minovým náskokem před dalšími v pořadí. Jan Kopecký obhájil loňské prvenství, zároveň dominoval na Valašce už počtvrté, čtyřnásobnými vítězi jsou z minulých let, Ladislav Křeček a Roman Kresta. Nor Veiby přijel na Valašsko hlavně sbírat zkušennosti na asfaltu, ale hned od začátku ukázal že se sním musí počítat do boje o nejvyšší příčky.  Po celou dobu soutěže bojoval o druhou příčku s Václavem Pechem, který nakonec o 17 vteřin porazil svého soupeře z továrního týmu. Velký souboj předváděli také o čtvrtou příčku Janové Dohnal a Černý. V sobotní Etapě se Janu Dohnalovi velmi dařilo a nakonec bral čtvrtou příčku, ale mohl být i na pódiu. Po chybě Veibyho dokončil Jan Dohnal soutěž jen 0,7 vteřiny za norským pilotem.

Dohnal však nemusel smutnit, protože se svým Fordem Focus WRC bral v českém šampionátu bronz. Jan Černý s Petrem Černohorským při české premiéře s Fordem Fiesta R5 skončili pátí. Až do samotného konce se bojovalo i na dalších příčkách první desítky. Jaromír Tarabus s Danem Trunkátem využili jezdeckého zaváhání Martina Vlčka na Bystřičce a nakonec uhájili šestou příčku, hájovský Vlček s Jindřiškou Žákovou skončili o příčku za nimi. Další dvě pozice první desítky patřily talentovaným juniorům. Filip Mareš debutoval za volantem Škody Fabie R5 a Václav Kopáček s Fordem Fiesta R5. Desítku uzavřeli bratři Szejové před jedenáctým Štajfem.

Ve třídě 3 zvítězil Martin Březík, druhého Šikla porazil o minutu a dvacet tři sekund. Na třetí příčce dokončil Matěna. Mezi dvoukolkami dokázal zvítězit Wagner, Druhou příčku při druhém startu s dvoukolkou bral Firla a třetí dokončil Barčák, Na polygonu se dokázal průběžně posunout na druhou příčku Jiří Navrátil, smůla jej na klasických testech neopustila a sobotní lídr dvoukolek dokončil až čtvrtý. 37. KOWAX Valašské rally ValMez 2018 byla

1. Kopecký - Dresler (Škoda Fabia R5) 1:29:39.9