16Dub/180

2. CZECH DRIVE 2018

V sobotu, 14. dubna 2018, byl ve Zlíně úderem desáté hodiny zahájen 2. ročník výstavy automobilů a motocyklů pod názvem CZECH DRIVE. Akce s podtextem „Autosalon pod širým nebem“ proběhla poprvé na třech místech. Hlavní program výstavy se uskutečnil v parku Svobody kolem zlínského zámku a na náměstí Míru před radnicí, kde mohli diváci vidět především aktivní ukázky záchranného systému a v Obchodním a zábavním centru Zlaté jablko byl připraven zajímavý doprovodný program.

V rozlehlém parku Svobody u zlínského zámku byl pro návštěvníky výstavy soudobých a historických vozidel připraven od 10 do 18 hodin rovněž zajímavý program pro rodiny s dětmi. Děti se mohly zapojit do zajímavého programu po vzoru pohádkového lesa prostřednictvím třinácti jednotlivých stanovišť, kde plnily různé úkoly a získávaly hodnotné ceny, o které se losovalo. K dispozici byli i závodníci rally k rozhovorům a autogramiádám, které letos byly hned dvě, a to ve 12 a v 15 hodin. V pravé poledne rozdali podpisy svým fanouškům Jaromír Tarabus, Miroslav Jakeš, Tomáš Pospíšilík, Jan Jelínek, Daniel Zpěvák a další. V 15 hodin potom Tomáš Kostka, Martin Březík, autokrosový jezdec Martin Samohýl atd.

Zatímco při loňské premiéře bylo k vidění 135 motoristických exponátů, letos jich bylo celkem 186! Připraveno bylo 141 automobilů včetně soutěžního vozu Škoda Fabia R5 pětinásobného vítěze barumky Jana Kopeckého, nechyběla špičková soutěžní technika v podobě vozu Ford Fiesta RS WRC Martina Prokopa. Dále diváci viděli 31 motocyklů, 11 kamionů, jeden autobus, trolejbus a letos premiérově i větroň.

Na náměstí Míru probíhaly především ukázky záchranných složek. Hasiči a záchranáři zdravotnické záchranné služby spolupracují při záchranných pracích u dopravních nehod nebo mimořádných událostí a ukázky jejich zásahů.

Podstatná část plochy na náměstí byla vymezena pro dopravní hřiště BESIPU v rámci dopravní výchovy dětí, která slouží ke zvyšování bezpečnosti dětí na komunikacích. V Obchodním a zábavním centru Zlaté jablko ve Zlíně se návštěvníci mohli těšit, v rámci motoristického svátku jara, na záchranné vozidlo BMW i3 se zdravotníkem, dětskou dráhu a interaktivní tabuli BESIP, prodejní stánek Barum Czech Rally Zlín a další program.

Rubrika: Rally Čti více...
8Dub/180

24. Vančík Rallysprint Kopná 2018

Úvodním podnikem pětidílného seriálu A Sport Rallysprint série, je oblíbená 24. Vančík Rallysprint Kopná 2018. Na startu soutěže se objevilo cca 80 posádek soudobých automobilů a necelá dvacítka historických vozů. Početná divácká kulisa mohla sledovat krásné souboje na náročných tratích sedmy rychlostních zkoušek. na třech úsecích.

Předehrou této soutěže již tradičně byla během pátečního podvečera testovací rychlostní zkouška na úseku mezi Neubuzí a Slušovicemi. Za krásného jarního počasí zajel nejrychlejší čas vítěz posledních tří ročníků Tomáš Kostka na voze Škoda Fabia R5, druhý skončil šampion Poháru 2+ Martin Vlček (Ford Fiesta R5) s minimálním odstupem 00,500 vteřiny, třetí dojel Grzegorz Grzyb z Polska (Škoda Fabia R5), který zaostal 00,600 vteřiny na nejrychlejšího Kostku. Příležitost vyzkoušet si závodní vůz na uzavřené trati využilo před sobotním ostrým startem celkem 46 startujících včetně dvou posádek v kategorii historických automobilů.
Celkově čtvrtý skončil na shakedownu Antonín Tlusťák, který představil v české premiéře soutěžní speciál Hyundai i20 WRC z italské stáje Corrada Fontany. „S autem jsme velmi spokojeni. Je to krásné, přímo fantastické svezení, opravdu vrchol soutěžní techniky v rally. Start na Kopné máme jako dárek, jedeme pro radost. S nastavením vozu nám na testu pomáhal i Roman Kresta, najeli jsme zhruba pětatřicet kilometrů. Už se těším na sobotní start,“ pověděl Antonín Tlusťák.

Podobně jako v předchozích třech ročnících proběhl shakedown v blízkosti zemědělského letiště Bílá Hlína u Slušovic. Pořadatelé z Rallysprint Klubu v AČR v Podkopné Lhotě se rozhodli uspořádat testovací úsek i v letošním roce a početné zástupy diváků na něm viděly během dvou hodin přesně 178 průjezdců soutěžních vozů celkem 46 posádek! Shakedown byl dvakrát krátce na pár minut přerušen, když mimo trať skončili Grzyb a Kornhefr (Citroën C2 R2 Max), ale diváci je vytlačili zpět na vozovku.

Ale zpět k hlavnímu dění v sobotu. Posádka Tomáš Kostka, Ladislav Kučera na voze Škoda Fabia R5 o více jak půl minuty se stala vítězem 24. Vančík Rallysprint Kopná 2018, úvodního podniku pětidílného seriálu A Sport Rallysprint série. Třiatřicetiletý jezdec ze Zlína suverénně ovládl letošní ročník Kopné, když vyhrál stylem start – cíl a nenašel přemožitele ani na jedné rychlostní zkoušce. Za vítězem se to však řádně míchalo a nakonec stříbrný Antonín Tlusťák při premiéře s Hyundai i20 WRC porazil třetího Martina Vlčka o 1,3 sekundy, za kterým pak na čtvrtém místě dokončil Grzyb s odstupem pouhých 0,8 sekundy. Znovu velmi dobrý výsledek zajel celkově pátý Filip Mareš při druhém startu s Fabií R5. Šestý dokončil Martin Koči, sedmý Pospíšilík (oba Fabia R5), osmý Habaj s Fiestou R5, devátý Trněný s vozem Fabia WRC a TOP deset uzavíral dobře jedoucí Mirek Jakeš s Fabií S2000.