2Pro/190

10. Hothess Mikuláš Rally 2019

Letošní úspěšnou sezonu rallysportu v České republice tradičně uzavírá dvojice volných závodů. Netradičně prvním z nich je Hothess Mikuláš Rally, která se opět uskuteční na tradičních úsecích v okolí Slušovic. 

Úspěšný průběh měl desátý ročník Hothess Mikuláš Rally 2019 ve Slušovicích, tradiční volný podnik zapsaný v kalendáři Autoklubu České republiky. Vítězem kulatého ročníku se stala poslední listopadový den posádka Jan Černý, Petr Černohorský (soutěžící Jan Černý) na voze Škoda Fabia R5 Evo, na druhém místě skončili s odstupem pouhých 0,3 vteřiny Miroslav Jakeš, Petr Machů (Škoda Samohýl Team) a třetí dojeli se ztrátou 2,9 vteřiny Václav Kopáček, Barbora Rendlová (Kicker Racing Autoklub v AČR), obě posádky startovaly na vozech Škoda Fabia R5.

Jubilejní Mikuláš Rally měřila celkem 58,93 km a obsahovala 5 rychlostních zkoušek v celkové délce 25,29 ostrých kilometrů na úsecích Dostihovka okruh a Fagus Lípa. Novinkou byla závěrečná erzeta s názvem Final Stage. V okolí Slušovic bylo po pátečním dešti slunečné, ale chladné počasí. Trať byla na řadě místech kluzká a ztížená i vytahaným blátem. Ze startu se omluvil ze zdravotních důvodů čerstvý vicemistr ERC3 Erik Cais a premiéra soutěžního speciálu Ford Fiesta R5 Mk II ze stáje Orsák Rallysport se odložila na českých tratích na neurčito. Diváci však nebyli ochuzeni o řadu kvalitních jezdců ve startovním poli a rozhodně se bylo v diváckých místech kolem slušovické dostihové dráhy na co koukat.

Po dvou rychlostních zkouškách začali nejrychleji Roman Odložilík a Miroslav Jakeš. Odložilík ale do třetí erzety kvůli technické poruše spojky již nenastoupil. Do popředí se prodral Jan Černý a před závěrečnou RZ Final Stage bylo zřejmé, že vítězem se stane jeden z tria Jakeš, Černý a Kopáček. Nakonec se štěstí usmálo na devětadvacetiletého rodáka z Příbrami Jana Černého. „Jelo se nám hezky, bylo hodně vytahaného bláta a mokro. Fabia Evo je skvělé auto, sice podobná klasické „erpětkové“ fabii, ale zároveň odlišná. Na první rundu jsem váhal, jaké obout pneumatiky. Vzali jsme dvě mokré, dvě suché gumy a na závěr jsme dali tvrdou směs pneumatik. A vyšlo nám to,“ pověděl vítězný jezdec.

Jakeš na nejvyšší stupeň nedosáhl, když těsný náskok 1,8 vteřiny před závěrečným měřeným úsekem neudržel. „Chtěli jsme vyhrát pro kluky v týmu, tak to zamrzí. Gumy byly po čtyřech erzetách již hodně sjeté. Kolem balíku na poslední erzetě jsme ztratili pár vteřin. Na trati bylo místy sucho, místy naopak mokro, vlhko a spousta bláta. Pro fanoušky to bylo hodně zajímavé,“ řekl třicetiletý jezdec ze Vsetínska.

Václav Kopáček obhájil loňskou bronzovou pozici na mikulášské rally. Západočech si odskočil na moravskou rallyshow ze Spojených arabských emirátů, kde startuje v tamním šampionátu. „Seděli jsme ve fabii opět po delším čase. Museli jsme přivézt auto nepoškozené až do cíle, neboť příští týden s ním pojede týmový šéf Petr Kačírek Pražský rallysprint. Ve Slušovicích je to vždy krásné, atmosféra nádherná, diváci skvělí a třetí místo je parádní. Na okruhu nebylo příliš co vymýšlet, hlavně neurvat kolo. Na RZ Raková bylo hodně bláta a bylo obtížné zvolit mokré nebo suché gumy,“ uvedl dvaatřicetiletý Kopáček.

Hned pod stupni vítězů skončili Jaroslav Melichárek ze Slovenska (Ford Fiesta RS WRC), Patrik Rujbr (Škoda Fabia R5), šestý dojel Antonín Tlusťák (Škoda Fabia WRC). Poprvé usedl v ostrém závodě za volant vozu kategorie R5 třiadvacetiletý Adam Březík. Letošní šampion Rallysprint série ve výsledkové listině nefiguruje, neboť po závěrečné erzetě odstoupil z důvodu nepovolené pomoci. „Hned na první erzetě kolem dostihovky přišel defekt a kluci nám poté přivezli náhradní kolo, což nepovolují řády. Auto je skvělé, rally byla super, ale bohužel jsem pokazil začátek,“ vysvětil talentovaný Adam Březík.

Početní fanoušci rallysportu viděli ve Slušovicích hezké průjezdy i mezi jezdci na vozech s jednou poháněnou nápravou. Zde byl nejrychlejší úřadující český šampion René Dohnal (Peugeot 208 R2), s odstupem 3,0 vteřin skončil druhý Egon Smékal (Citroën DS3 R3T), třetí dojel při premiéře s fiestou Lukáš Nekvapil. „Pro nás to byl neplánovaný start. Kamarád Martin Plesník projevil zájem poprvé se svézt na horkém sedadle spolujezdce. Dali jsme dohromady budget a vyšlo to krásně. Děkuji Martinovi za spolupráci, neudělal žádnou chybu a má do budoucna velký potenciál. Výsledek je super, krásná tečka za sezonou, která se podařila na jedničku,“ pověděl osmadvacetiletý René Dohnal. Rovněž dva nejrychlejší „dvoukolkáře“ dělily od sebe pouhé tři desetiny vteřiny! „Bylo to pěkné svezení. Parádně jsme si zajezdili, maximální spokojenost,“ řekl v cíli zlínský jezdec Egon Smékal, který letos startoval v evropské Central Rally Trophy a po Českém Krumlově se objevil na českých tratích letos teprve podruhé.

Celkem bylo převzato po technické přejímce 66 vozů z původně 69 přihlášených, v cíli bylo klasifikováno 56 soutěžících. Tečku za letošní sezonou automobilových soutěží v České republice udělá první prosincovou sobotu Pražský rallysprint.text : Roman Ordelt, foto Marcoň Jakub a Milan Procházka

Komentáře (0) Trackbacks (0)

Ještě žádný komentář.


Komentář

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Ještě žádné trackbacky.